Statik kontrol yönetim platformu IQ Easy nin kalbi Manager IQ Easy dir. Bu, 7 "LCD dokunmatik ekrana sahip bir kontrol ünitesi olup tüm bağlı cihazlardan bilgi aktarımı sağlar, cihazların durumunu ve parametrelerini ekrana yansıtır, değiştirilebilmesini sağlar. 6 IQ cihazı direk olarak Manager IQ Easy e bağlanabilir. Dâhili 24V DC güç dağıtımı ile extra kablolamaya ihtiyaç gerektirmez, her cihaza direk besleme ve sinyal bağlantısı yapılmış olur.

1)Giriş Voltajı 100 – 240V / 50-60 Hz:  
Bu ünite giriş voltajını 24 V DC ye dönüştürür ve 6 IQ cihazı için besleme sağlar.
2)Giriş Voltajı 24V DC:

Bu model, kullanıcı tarafından sağlanan bir 24V güç girişi gerektirmektedir.

Daha fazla cihazı bağlamak için Extension IQ Easy kullanılır. Bu şekilde başka bir 6 cihaz daha bağlanabilir ve maksimum 30 cihaz bir sisteme bağlanabilir.
Her Manager IQ Easy ve Extension IQ Easy cihazında 2 adet fazladan port olup, bu portla da IQ olmayan cihazların (örneğin Performax Easy)  bağlanması için kullanılabilir.

Arayüz:

Makine arabirimleri ile iletişim sağlanabilir. Analog ve dijital girişler, çıkışlar ve birkaç seri fieldbus protokolleri kullanılabilir. Ayrıca Ethernet ve USB portları birçok işlem için kullanılabilir.

Pro-Aktif iyonizasyon kontrolü:

Simco-ION patentli teknolojisi sayesinde, Performax IQ Easy bar ile birlikte nötralizasyon ayarı yapılarak statik alınabilir.  Sisteme Sensor IQ Easy eklenerek malzeme üzerindeki yük ölçülebilir. Bu şekilde sistem ile verimlilik arttırılabilir ve kalite kontrolü sağlanabilir. Kapalı döngü ölçme ve statik bar çıkış ayarı ile düşük statik yüklenme garanti edilebilir.

Veri kaydı:

Tüm cihaz ve işlem parametreleri gerçek zamanlı olarak kaydedilir ve LCD ekranda görüntülenebilir veya Ethernet arayüz üzerinden indirilebilir.

Özellikler:

* 7" tam renkli dokunmatik ekran.

* Bilgiler renkli olarak kodlanabilir.

* 30 cihaza kadar kontrol sağlar.

* 6 cihaza kadar bağlantı yapılabilir:

* Analog ve dijital girişler ve çıkışlar.

* Seri fieldbus arabirimleri.

* Ethernet arayüz.

* USB arabirimi.

LCD ekran operatöre, sistem ile ilgili hızlı bir şekilde bilgi ve durum güncellemesi verecek şekilde güzel ve açık bir şekilde tasarlanmıştır. Tüm bilgiler renk kodlanabilir ve uzun bir mesafeden görülebilir.

 Mavi – Cihaz kullanımda ve çalıdır durumdadır.

 Yeşil – Cihaz kullanımda fakat bekleme durumundadır. (Standby modu)

 Turuncu – Uyarı, bir ya da birden çok cihaz için uyarı; örneğin temizlik uyarısı

 Kırmızı – Alarm, bir aygıt hata vermektedir veya parametresi alarm seviyesini  aşmıştır.

 Gri – Hiçbir cihaz bağlı değildir.